drzewko-kora-growitbox

DIY las w słoiku z podłożem keramzyt

Zacznijmy zabawę – DIY las w słoiku !

Stworzenie własnego DIY lasu w słoiku nie musi być takie trudne! Growitbox umożliwi ci zrobienie własnej niepowtarzalnej kompozycji w słoju. Jest to świetna zabawa dla całej rodziny i bardzo praktyczna forma nauki dla najmłodszych jak dbać o swój mały las.

Na naszej stronie Growitbox.com znajdziesz gotowe zestawy do stworzenia swojego wyjątkowego i unikalnego lasu. Zestaw zawiera wszystko to co jest niezbędne do zbudowania tej wyjątkowej dekoracji, między innymi kamienie, podłoże czy rośliny. Wystarczy tylko twoja wyobraźnia i inwencja twórcza aby stworzyć swój mały ekosystem zamknięty w szkle.

Jak zrobić samodzielnie swój DIY las w słoiku?

Pierwszym krokiem jest wybranie na naszej stronie zestawu który wprowadzi do twojego domu mały skrawek lasu, tropikalny krajobraz, a może pustynie :).

Wybór należy do Ciebie!

Zacznijmy!

W boxie zakupionym w naszym sklepie znajdziesz:

 • Słój
 • Drenaż
 • Kamienie
 • Gotowe podłoże
 • Aktywny węgiel
 • Piasek
 • Wybrane rośliny
 • Mech

Do każdego zestawu możesz dokupić indywidualne dodatki znajdujące się na stronie:

DODATKI – http://growitbox.com/18-dodatki

Jeżeli tworzycie swój las z Waszymi pociechami zadbajcie o to aby uczestniczyły w każdym etapie budowy Waszego lasu w sposób, który kochają wszystkie dzieci – pozwólcie im się ubrudzić :)! Będzie to dla nich zarówno nauką jak i wspaniałą zabawą. Czyli łączymy przyjemne z pożytecznym.

Od czego zacząć?

 1. Przygotujmy miejsce pracy. Możecie rozłożyć folie na podłodze albo stole ( przecięty na połowę worek na śmieci lub folia malarska) na którym umieszczamy nasz słój. Miejsce to musi być wygodne i dostępne dla dziecka, tak żeby mogło aktywnie uczestniczyć w zabawie.

 

 1. Lekko wilgotną szmatką przecieramy wewnętrzne i zewnętrzne ściany naszego słoja, a późnej suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym wycieramy do sucha.

 

 1. Na spodzie słoja umieszczamy drenaż. W zależności od zakupionego zestawu mogą to być kamienie lub keramzyt.

 

instrukcja-las-w-sloiku

 1. Na warstwę drenażu (keramzyt, kamienie) wsypujemy ziemię (około 2cm) –
  Ważne:
  Aby uzyskać równą linię oddzielającą ziemię i piasek, należy dokładnie ubić warstwę ziemi, szczególnie przy ściankach słoja. Możesz użyć do tego papierowego ręcznika, dzięki temu nie tylko ubijesz ziemię ale również wyczyścisz ściany słoja z resztek ziemi.
 1. Następnie usypujemy warstwę piasku i ją również starannie ubijamy, tak jak w poprzednim kroku, zwracając szczególną uwagę na miejsca przy ścianach słoja.

 

 1. Na warstwę piasku wsypujemy aktywny węgiel, który odpowiedzialny jest za stabilizację biologiczną naszego ekosystemu.las-w-sloiku-04
 2. Ostatnią warstwę usypujemy z pozostałej ziemi. Teraz należy wszystko delikatnie ubić.

Czas na rośliny!

Żeby posadzić rośliny należy zrobić dla nich odpowiednie zagłębienia. Możemy wykopać odpowiednie dołki palcami lub pomóc sobie np. łyżeczką lub czymś innym co akurat macie pod ręką. Kolejną czynnością, którą musimy wykonać to wsadzenie roślin z zestawu. Możemy rozplanować posadzenie naszych roślin w dowolny sposób – nie bójcie się zaszaleć, bądźcie kreatywni, eksperymentujcie :)! Jak już rozplanujemy i wykopiemy dołki pod rośliny to nadszedł czas na ich wsadzenie. W tym celu musimy umieścić roślinę w zagłębieniu w taki sposób aby bryła korzeniowa była w całości przykryta ziemią. Pamiętajmy również o tym żeby dołek nie był zbyt głęboki, ponieważ zbyt głębokie wsadzenie rośliny może skutkować gniciem szyjki korzeniowej. Bryła korzeniowa powinna być przykryta ok. 1 cm warstwą gleby. Po umieszczeniu rośliny w zagłębieniu i obsypaniu jej dookoła ziemią, należy ubić ziemię wokół całej rośliny.

Po wsadzeniu wszystkich roślin nadszedł czas na pozostałe dekoracje. Na wierzchu układamy mech i kamienie. W miejscu, które wybraliśmy dla mchu, musimy delikatnie wzruszyć ziemię, tak by na ok. 1 cm głębokości ziemia nie była zbita. Na tak przygotowane miejsce układamy mech i mocno dociskamy go do podłoża, ale należy uważać by go nie uszkodzić.

Podlewamy wszystko ok. 50 ml wody w zależności od wielkości wybranego zestawu. Poniżej opis dotyczący stabilizacji ekosystemu.

 

 

maly las w sloiku

http://growitbox.com/strona-glowna/138-zestaw-31cm-paproc-z-fitonia.html

Koniec!!

Nasz mały ekosystem jest już gotowy !☺ Pamiętajcie proszę aby słoik postawić w miejscu gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Może to powodować nadmierne wysuszenie gleby, jak również może powodować oparzenia blaszki liściowej naszych roślin. Pamiętajmy że szklany słój działa jak szkło powiększające, dlatego chrońmy nasze rośliny.

 

 

 

Jak dbać o nasz las znajdziecie w poniższym linku:

 

Podlewanie lasu w słoiku

Co zrobić gdy pojawi się pleśń w słoiku? Odpowiedź w poniższym linku:

Pleśń na roślinach w lesie w słoiku

 

Dodaj komentarz