Las w słoiku – co to takiego?

Las w słoiku growitbox

Las w słoiku growitbox

Las w słoiku to niesamowity, wyglądający bajkowo miniaturowy świat, który można stworzyć samodzielnie. Taka dekoracja do domu jest o wiele prostsza do wykonania, niż się wydaje. Mówi się nawet, że osoby, które nie mają ręki do roślin doniczkowych i każda im marnieje, poradzą sobie z samodzielnym zrobieniem takiej żywej kompozycji. W końcu las w szkle, jeśli jest dobrze zrobiony, nie wymaga praktycznie żadnej opieki.

Las w słoiku – co to takiego?

Trwająca moda na las w słoiku zaczęła się od dzielących się swoimi dokonaniami pasjonatów oraz od prostych naukowych eksperymentów, które okazały się… zaskakująco estetyczne. Tak narodził się i rozprzestrzenił za pośrednictwem internetu pomysł na ciekawe zrób to sam. Obecnie las w szkle można kupić gotowy, jeśli nie wiemy, gdzie szukać materiałów lub nie mamy czasu na samodzielne konstruowanie. Ceny są zróżnicowane, zależnie od liczby roślin oraz rozmiaru całości. Gotowe zestawy w różnych wariantach, jak też materiały i słoje do zrobienia takiego miniaturowego lasu samodzielnie, oferuje m. in. polska firma Growitbox. Las w słoiku od Growitbox w wersji zrób to sam daje szeroki wachlarz możliwości, łącznie z wyborem roślin.

Wróćmy jednak do samej koncepcji. Trudno dzisiaj doszukać się, kto stworzył pierwszy las w szkle, ale prawdopodobnie powstał on jako eksperyment, aby stworzyć zamknięty ekosystem, który będzie całkowicie samowystarczalny. Można znaleźć informacje o osobach, które jeszcze zanim las w słoiku diy stał się najmodniejszym wyposażeniem mieszkania, hodowały swój las w szkle przez kilkadziesiąt lat. Wszystko dzięki odpowiedniemu składowi gleby bogatym w składniki mineralne oraz wzbogacona mikroorganizmami, doborowi roślin oraz szczelnemu zamknięciu zapewniającemu wewnętrzny obieg wody i powietrza. Obecnie dostępne są również kompozycje, które nie są hermetycznie zamknięte na stałe. Taki las w szkle wymaga okazjonalnego podlewania, a pokrywkę można swobodnie zdjąć. Z drugiej strony można interweniować, kiedy któraś z roślin zaczyna chorować lub wbrew staraniom pojawi się pleśń. Może się to zdarzyć, kiedy las w słoiku diy jest wykonywany z nie do końca sprawdzonych i świeżych elementów, np. z wykorzystywanego powtórnie w domu podłoża.

Las w słoiku growitbox

Las w słoiku growitbox

Z czego składa się las w szkle?

W ogólnym zarysie ta kwestia nie wydaje się skomplikowana. Aby zrobić las w słoiku, potrzebne będą: odpowiednie podłoże, rośliny oraz oczywiście odpowiednio duży słoik. W przypadku naczynia na las w słoiku diy, to im większe, tym łatwiej jest utrzymać biologiczną równowagę wewnątrz niego. Choć wiele zależy również od kompozycji roślin i jej różnorodności. Growitbox w gotowych zestawach oferuje zarówno złożone miniaturowe lasy, jak i pojedyncze rośliny w szkle.

Podłoże, które przygotowujemy pod las w słoiku diy, powinno być odpowiednio przepuszczalne, aby nie powodować gnicia korzeni, a jednocześnie zapewniać roślinom niezbędne składniki odżywcze. Idealnie las w szkle będzie rósł na połączeniu keramzytu lub innego drenażu, np. lawy wulkanicznej, żyznej ziemi i piasku. Dla osób, które obawiają się dobierania proporcji składników, a chcą mieć piękny las w szkle, Growitbox ma gotowe zestawy dopasowane specjalnie do potrzeb lasów w słoiku w różnych wielkościach naczyń. Nie ma więc możliwości, aby zabierając się za ten projekt zrób to sam, wybrać źle.

Rośliny, które stworzą nasz las w szkle, powinny być przede wszystkim odpowiednich rozmiarów, aby mieściły się w słoju przez lata. Doskonale sprawdzą się tutaj odmiany bonsai. Na las w słoiku nadają się również znakomicie gatunki lubiące dużą wilgotność: rośliny tropikalne, paprocie, widliczki, bluszcze. Jeżeli z kolei mamy odpowiednie naczynie i chcemy przygotować las w szkle złożony z sukulentów, należy pamiętać, że wtedy również dobieramy rośliny o podobnych wymaganiach, dbamy o odpowiednie podłoże, a panująca w słoju wilgotność musi być znacznie mniejsza.

Warto przejrzeć gotową ofertę takich firm jak Growitbox, aby zapoznać się z dostępnymi możliwościami i dobrać według swojego uznania rośliny, które stworzą kompozycję ciekawą wizualnie. Ważne też, jeżeli robimy las w słoiku diy od podstaw samodzielnie, aby dobierać takie rośliny, które dobrze czują się we własnym towarzystwie. Niektóre gatunki hamują wzrost innych, a tego nie chcemy. Dlatego warto korzystać z wiedzy o uprawie roślin doniczkowych, doświadczenia innych oraz z gotowych zestawów. Odpowiedni dobór roślin jest ważny, aby nasz las w szkle utrzymywał wewnętrzną równowagę.

Kolejnym elementem niezbędnym, aby stworzyć las w słoiku diy, są dodatki potrzebne do zapewnienia mu stabilności biologicznej. Dlatego warto zastosować jako dodatek do podłoża węgiel aktywny, a ponadto każdy słój powinien zawierać mech, który stabilizuje obieg składników odżywczych i wody w takim zamkniętym naczyniu. Mech należy oczywiście kupić w wyspecjalizowanym sklepie (jak Growitbox), który pochodzi ze specjalnych upraw. Zbierając go sami w lesie po pierwsze mamy całkiem spore szanse trafić na gatunek chroniony, po drugie możemy przypadkowo przynieść mikroorganizmy lub larwy owadów, które okażą się dla naszego lasu w słoiku szkodliwe.

Jak skomponować las w szkle zrób to sam?

Zacząć należy od czystego słoja, którego dno wykładamy keramzytem lub lawą wulkaniczną. Następnie dodajemy warstwę ziemi, piasku oraz węgla aktywnego i na wierzch znowu ziemię. Po posadzeniu roślin przysypujemy jeszcze ziemią widoczne korzenie tak by żaden korzeń nie wystawał na wierzchu. Na koniec pomiędzy większymi roślinami układamy mech oraz dekoracyjne kamienie, np. korę kamienną. Zamykamy – i gotowe. Przez pierwsze dni należy obserwować, czy na ściankach słoika pojawia się skroplona woda. Jeżeli tak, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Na początku, jak i później, gdy wydaje nam się, że nasz las w słoiku ma za sucho, podlewamy go odrobiną wody. Jeśli z kolei widać, że jest jej za dużo i grozi to gniciem roślin, zostawiamy słoik odkryty na kilka godzin, aby nadmiar wilgoci mógł odparować. Kiedy mamy pewność, że nasz las w szkle jest w stanie równowagi, pozostaje tylko obserwować jego stan na wszelki wypadek, zwracając uwagę, czy rośliny są zdrowe i czy wilgotność utrzymuje się na prawidłowym poziomie. A przede wszystkim – cieszyć się jego pięknem i tym, że własnoręcznie zdołaliśmy stworzyć taką wspaniałą rzecz.

Las w słoiku – niesamowita dekoracja zrób to sam

Koncept, jakim jest las w szkle, podbił serca dekoratorów wnętrz oraz każdego, kto lubi otaczać się niezwykłymi, pięknymi ozdobami. Znakomicie wpisuje się w modę na bycie eko i pokazywanie tego. Taka roślinna kompozycja, dzięki temu, że jest zamknięta, nie potrzebuje takich ilości wody jak klasyczne rośliny doniczkowe. Właściwie jeżeli trzeba go podlewać, to naprawdę sporadycznie, jeżeli zdarzy się, że krążąca wewnątrz wilgoć odparuje np. przez niedomkniętą pokrywę. Można więc powiedzieć, że las w słoiku jest oszczędny i rzeczywiście ekologiczny. To niewymagająca dekoracja, która jest niezwykle efektowna.

Las w słoiku wprowadzi do wnętrza harmonię, pozwoli cieszyć się uspokajającym działaniem zieleni. Dzięki niemu nawet w małej kawalerce w bloku w centrum miasta można cieszyć się swoim własnym skrawkiem natury. I z powodzeniem zastąpi kwietniki, doniczki, jak i wszelkie inne ozdoby. Zielona kompozycja w słoju jest tak efektowna, że im mniej przedmiotów będzie odwracać od niej uwagę, tym lepiej. Sprawdzi się więc w minimalnie urządzonych wnętrzach.
Mniejszy czy większy las w szkle będzie wspaniałą ozdobą każdego wnętrza, a nawet można go umieścić na balkonie – w okresie roku, kiedy temperatura i nasłonecznienie są odpowiednio stabilne.

Ponadto warto dodać, że jest to pomysł na świetną zabawę dla rodziny z dziećmi. Istnieje coraz więcej badań na temat tego, jak ważny jest kontakt z przyrodą (a nie zawsze są możliwe częste wyprawy na łono natury). Do tego las w słoiku diy to fantastyczny sposób na wspólne spędzenie czasu podczas jego tworzenia i na zaangażowanie najmłodszych członków rodziny w życie domu. Natomiast jeśli dzieci są zupełnie małe, duży i stabilny słoik uchroni rośliny przed szukającymi nowych doznań rączkami, a maluchy przed przypadkowym zjedzeniem liści.

Wybierz las w słoiku diy z propozycji Growitbox i przekonaj się, jak bardzo jedno szklane naczynie i kilka roślin potrafią odmienić twój dom.